Strona główna » PORADY » Dlaczego sen jest ważny dla niemowlaka?

Dlaczego sen jest ważny dla niemowlaka?

Data dodania: 27-01-2023 Wyświetleń: 759


Nieprzerwany sen maluszka to nie tylko czas na regenerację jego energii i chwila wytchnienia dla młodych rodziców. To przede wszystkim czas, kiedy mózg naszego dziecka najbardziej się rozwija. Przeczytaj, dlaczego warto dbać o regularne pory snu dziecka w nocy i w ciągu dnia. Dowiedz się dlaczego sen jest ważny dla niemowlaka.AirCuddle antypotowa nakładka na materac do łóżeczka

 

Wpływ snu na mózg dziecka


Liczne badania wykazały, że podczas snu w mózgu dziecka zachodzi wiele procesów odpowiedzialnych za funkcjonowanie całego organizmu maluszka. Badacze z Uniwersytetu Maxa Planka udowodnili, że podczas odpoczynku mózg dziecka generuje nowe ślady pamięciowe, które są odpowiedzialne za lepsze zapamiętywanie, a w konsekwencji uczenie się. Dlatego, jeśli nasz maluszek ma duże zapotrzebowanie na sen – pozwólmy mu spać, jak długo chce. Będzie to z pewnością korzystne dla jego zdolności uczenia się.

Słyszeliście kiedykolwiek, jak Wasza babcia lub inna seniorka mówiły o tym, że dzieci w czasie snu rosną? Miały rację. Podczas snu wydzielany jest przez mózg hormon wzrostu. Za jego uwolnienie do organizmu odpowiada przysadka mózgowa. W trakcie głębokiej fazy snu ilość wydzielanego hormonu jest najwyższa. Naturalnym wnioskiem jest zatem to, że dzieci, które nie sypiają regularnie lub budzą się w środku nocy, będą wolniej rosnąć i się rozwijać. Zadbajmy zatem o, jak najlepsze warunki snu dla naszego maluszka i pozwólmy mu rosnąć.

Nie zapomnijmy również o tym, że mózg w trakcie snu się regeneruje. Zachodzi w nim mnóstwo procesów, takich, jak tworzenie nowych śladów pamięciowych, przetwarzanie zgromadzonych w ciągu dnia informacji oraz tworzenie nowych neuroprzekaźników. Te wszystkie procesy wpływają na rozwój intelektualny i fizyczny dziecka.  Dzieci, które sypiają za krótko lub mają przerywany sen, są narażone w późniejszym wieku na otyłość oraz problemy z odpornością. A wszystko to przez hormony, które są właśnie wydzielane przez mózg.
 

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do snu?


Wiedząc, jak ważny jest sen dziecka na każdym etapie jego rozwoju, powinniśmy szczególnie dbać o jego niezmącony wypoczynek. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnych porach snu dziecka, również w ciągu dnia. Wprowadzanie codziennych rytuałów do życia dziecka zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na lepsze wysypianie się.
 

Sen i odpoczynek w łóżeczku


Dla zwiększenia komfortu snu powinniśmy także odpowiednio przygotować pokój maluszka. Zadbajmy, aby panowała w nim odpowiednia temperatura, a bezpośrednio przed snem dobrze wywietrzyć pokój. Jeżeli w pokoju jest suche powietrze, możemy zastosować nawilżacz powietrza lub postawić niedaleko łóżeczka wilgotny ręcznik. Nie zapomnijmy również o tym, że na sen maluszka wpływa również dobrze dobrana, najlepiej antypotowa płaska poduszka do łóżeczka Breeze  z włoskiej firmy AirCuddle. Jeśli chcemy dziecku zapewnić maksymalny komfort cieplny bez przegrzewania i pocenia się, to najskuteczniej sprawdzi się na dotychczas używany materac specjalna, oddychająca mata antypotowa TOP SAFE  również z AirCuddle, która ma warstwę wodoodporną i dodatkowo zabezpiecza przed mokrymi wypadkami. 
 

Zarówno poduszka Breeze, jaki i nakładka na materac TOP SAFE wspomoże proces wentylacji głowy i ciała dziecka, dzięki czemu pocenie się nie będzie już stanowiło problemu podczas jego wypoczynku.  Co ważne, połączenie tych dwóch produktów przeciwdziała pojawieniu się pleśni, roztoczy i innych alergenów, bo skutecznie rozpraszają nadmiar wilgoci w posłaniu. Więcej o poceniu się dzieci podczas snu napisaliśmy  tutaj.
 

Drzemka w wózku na spacerze

 

Również podczas spacerów, powinniśmy być przygotowani na drzemkę dziecka. W upalne dni warto mieć ze sobą parasol do wózka i wkładkę antypotową. Dobrze wyprofilowana, wygodna i przewodząca powietrze poduszka do wózka również pomoże dziecku zapaść w błogą, regenerującą drzemkę. Taki relaks jest ze wszech miar wskazany na świeżym powietrzu.


Pamiętajmy również, aby zapewnić dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa, nosząc go, tuląc i spędzając wspólnie czas. Świadomość tego, że jesteśmy blisko niego, z pewnością pomoże dziecku zapaść w długi i regenerujący sen. 

Rozwiązanie problemu pocenia się dzieci w aucie znajdziesz tutaj wkładki antypotowe do fotelika samochodowego.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY
darmowa dostawa w kidstrips.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu