Strona główna » PORADY » Zasady bezpiecznej jazdy z niemowlakiem

Zasady bezpiecznej jazdy z niemowlakiem

Data dodania: 08-02-2023 Wyświetleń: 909


Jeżeli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej niebawem zostaniesz rodzicem i chcesz się do tej roli, jak najlepiej przygotować. Nie będziemy ukrywać, że czeka Cię ogromne wyzwanie, które z czasem stanie się najwspanialszym doświadczeniem Twojego życia. Aby nieco ułatwić Ci start, przygotowaliśmy mini poradnik, jak przygotować się do pierwszej jazdy autem z nowo narodzonym dzieckiem. A teraz zapnij pasy i ruszamy!


Lusterko do obserwacji dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy RWF
 


Dobry fotelik samochodowy to podstawa!

 

Zanim zostaniecie rodzicami, warto zaopatrzyć się w bezpieczny i wygodny fotelik samochodowy dla niemowlaka (nazywany czasem również łupiną). Wybierając fotelik, pamiętajmy, aby był w odpowiedniej kategorii wagowej. W przypadku noworodka będzie to najpewniej 0 - 13 kg. Bardzo dobrym pomysłem będzie wybranie się do sklepu z fotelikami i rozeznanie się w dostępnych modelach pod kątem poprawnego montażu w samochodzie, w którym będzie przewożony maluszek. Kupując fotelik dla dzidziusia, upewnijmy się także, czy jest wyposażony we wkładkę dla noworodków. Dodatkowa wkładka, ma za zadanie zmniejszyć dystans między ciałem maluszka a krawędziami fotelika i ułatwić poprawne ułożenie ciała. Dzięki temu maluszek poczuje się bezpieczniej i wygodniej. Uwaga! Warto przeczytać instrukcję fotelika, aby sprawdzić kiedy wkładkę należy wyjąć, tak by przy rosnącym dziecku nie stanowiła przeszkody w poprawnym ułożeniu ciała dziecka w foteliku.

Kiedy już kupicie odpowiedni fotelik, koniecznie wypróbujcie wcześniej jego sposób montażu. Odradzamy Wam czekać z tym do momentu, kiedy przyjdzie czas, aby odebrać malucha ze szpitala. Młodzi rodzice podekscytowani przyjściem na świat pierwszego maluszka, mogą nieco się stresować, a problemy z prawidłowym zapięciem fotelika, będą ten stan tylko niepotrzebnie potęgować. Dlatego po zakupie na spokojnie zapoznajcie się z instrukcją obsługi oraz przećwiczcie, jak prawidłowo wpinać i wypinać fotelik. Mała podpowiedź: foteliki z bazą wpinaną do isofix są dużo łatwiejsze i szybsze w montażu oraz trudniej popełnić błąd. Zapewne pojawią się takie dni, gdy maluszek będzie płakał i w takiej sytuacji poprawne zapięcie na pasy będzie sporym wyzwaniem dla taty lub mamy.O czym jeszcze warto pamiętać przy pierwszej podróży autem z maluszkiem?

 

Podczas pierwszej jazdy z maluszkiem zrezygnujcie z otwierania szyb oraz z włączania klimatyzacji o ile jest to możliwe. Delikatny układ odpornościowy maluszka będzie się przyzwyczajał do nowego środowiska życia przez kilka następnych miesięcy. Otworzenie okna może wywołać u niego przeziębienie, a klimatyzacja uwrażliwić układ oddechowy. Dlatego lepiej zrezygnujmy prewencyjnie z tych dwóch czynności w pierwszych dniach. Jeśli nie będziecie mogli obyć się bez włączonej klimatyzacji, to kratki nawiewu należy ustawić na boki, aby chłodniejsze powietrze nie wiało bezpośrednio na maluszka.

Jeżeli jesteście świeżo upieczonymi rodzicami i szykujecie się do pierwszej jazdy samochodem pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie wyjmować noworodka z fotelika podczas jazdy. Jeżeli obudzi się i zacznie płakać, będzie to znak, że najprawdopodobniej jest głodne, ma mokro lub jest mu gorąco. Jeżeli droga powrotna ze szpitala jest dość długa, to możecie zatrzymać samochód w bezpiecznym, wyznaczonym do tego miejscu i spróbować uspokoić malucha. Pamiętajcie także, że karmienie noworodka podczas jazdy może spowodować jego zakrztuszenie się, dlatego lepiej poczekać z tym do momentu bezpiecznego zaparkowania auta.  Pod żadnym pozorem nie należy trzymać maluszka na rękach lub kolanach w trakcie poruszania się samochodu w ruchu ulicznym. Pomijając groźbę otrzymania mandatu, to nawet drobna stłuczka może okazać się tragiczna w skutkach.Lustereczko powiedz przecie… - czyli lusterko samochodowe do obserwacji dziecka

 

Noworodek w pierwszych tygodniach życia nie potrzebuje nic poza bliskością swojej mamy i taty, a najwięcej swojego czasu spędzi prawdopodobnie na … spaniu :) Wiele dzieci usypia w trakcie jazdy autem w foteliku. Z tego powodu wybierając akcesoria przydatne w podróży z noworodkiem, warto szczególnie przyglądnąć się tym, które ułatwią rodzicom monitorowanie tego co dzieje się z dzieckiem. Jako kierowcy w bezpieczny sposób sprawdzimy co maluszek porabia na tylnym siedzeniu, tylko gdy będziemy mieli odpowiednie lusterko samochodowe do obserwacji dziecka. Po wybudzeniu niemowlaka wystarczy rzut oka we wsteczne lusterko, by upewnić się, że wszystko jest ok i można kontynuować jazdę.

Lusterko RWF do samochodu ma kilka użytecznych zastosowań. Przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo podróżujących, bo kierowca nie odwraca głowy w kierunku dziecka znajdującego się w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Z jednej strony rodzic może widzieć twarz maluszka bez odrywania wzroku od jezdni, a z drugiej nasz mały pasażer widzi odbicie rodzica w swoim lustereczku, dzięki czemu czuje się bezpieczniej. Podpowiadamy, by wybierać lusterka większe, w których odbicie umożliwi nam podejrzenie tego co maluszek robi np. z rączkami. Niektóre lusterka dla najmłodszych mają dodatkową funkcjonalność, tzn. dodatkowo pełnią rolę maskotki, z którą malec może wchodzić w interakcje, a w odbiciu lusterka obserwować swoją uśmiechniętą twarz. Tego typu pluszowy towarzysz będzie skutecznie zastępował siedzącą z boku mamę, której miejsce jest na przednim fotelu pasażera, gdzie systemy bezpieczeństwa auta są na wyższym poziomie. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY
darmowa dostawa w kidstrips.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu